Rozwod bez orzekania o winie adwokat rzeszow rozwody

Rozwód bez orzekania o winie - Rzeszów

Kancelaria pomaga przeprowadzić postępowanie rozwodowe w celu uzyskania przez Klienta rozwodu bez orzekania o winie w rozpadzie pożycia małżeńskiego.

Kiedy i dla kogo jest taki rozwód?

Zgodnie z przepisami prawa sąd może ustalić kto jest winny temu że małżeństwo się rozpadło. Mówimy wówczas o rozwodzie z orzeczeniem winy (więcej tutaj). Natomiast na zgodny wniosek małżonków sąd może nie orzekać o tej winie. Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszow wyłącznie wtedy, gdy obie strony procesu (małżonkowie) zgodnie o to wnoszą (art. 57§2 k.r.o.). Zatem, co ważne żeby uzyskać taki rozwód konieczna jest zgoda drugiego małżonka.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż tego typu rozwód często jest wszczynany przez osobę która nie chce aby rozwód trwał długo (więcej dowiesz się w artykule: ile trwa postępowanie rozwodowe) nie chce, żeby w sądzie mówiąc wprost „przepierano burdy” i chce się rozstać „w zgodzie”

Jeśli akurat dla Ciebie ważne jest żeby sprawa rozwodowa trwała możliwe jak najkrócej, nie chcesz z różnych powodów, np. z szacunku do drugiego małżonka aby sąd ustalał winę – zależy Ci na w miarę szybkim zamknięciu tego rozdziału w swoim życiu ten typ rozwodu wydaje się właściwym dla Ciebie.

Musisz pamiętać że na rozwód bez orzekania o winie zgodzić się musi druga strona tj. Twój małżonek\małżonka. Zgodę taką wyraża bądź w swoim piśmie procesowym (odpowiedz na pozew o rozwód) bądź na rozprawie.

Pamiętaj że rozwodzisz z daną osobą tylko raz i tylko raz możesz chcieć stwierdzenia winy. Poza jakimiś nadzwyczajnymi sytuacjami (wznowienie postępowania) sąd który nie orzekł winy w wyroku rozwodowym po jego uprawomocnieniu – nie może jej później orzec.

Kiedy rozwód bez orzekania o winie jest dobrym rozwiązaniem?

Zasadniczo wtedy gdy małżonkowie chcą się zgodnie i szybko rozwieść i żadne z nich nie chce by sad ustalił z czyjej winy rozpadło się małżeństwo.Rozwód taki nie wyklucza walki odnośnie wysokości alimentów na dzieci, odnośnie opieki nad nimi czy miejsca przy którym małżonku dzieci pozostaną po rozwodzie.

Takie rozwiazanie sprawdzi się też gdy stopień konfliktu między małżonkami nie jest nadmiernie wysoki. Zadzwoń do nas i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiazanie dla Ciebie?

Kiedy rozwód bez orzekania o winie to złe rozwiązanie?

Gdy z jakichś przyczyn chcesz aby sąd ustalił winę drugiego małżonka za rozpad małżeństwa (np. z uwagi na zdradę, nałogi, inne wydarzenia mogące potencjalnie świadczyć o winie w rozpadzie małżeństwa. Ponadto będzie to złe rozwiązanie gdy zależy Ci na tym by w dokumencie jakim jest wyrok wyraźnie pisało kto zawinił w taki sposób że spowodowało to rozpad małżeństwa.

Ponadto jeśli chcesz starać się o alimenty od drugiego małżonka po rozwodzie – brak orzeczenia o winie zasadniczo wyklucza dochodzenie takich alimentów.

Zadzwoń do nas i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiazanie dla Ciebie?

Zalety:

  • „szybkość” postępowania,

  • jest tańszy z punktu widzenia kosztów adwokata,

  • rozstanie się bez długoletniej „walki” w sądzie (np. bez wzywania na rozprawę bliskich jako świadków

  • pozwala ograniczyć stres związany z walką w sądzie

  • umożliwia zamknięcie pewnego rozdziału w życiu i rozpoczęcie kolejnego

  • sąd zwraca połowę opłaty sądowej przy zgodnym rozwodzie

Wady:

  • wyklucza uzyskanie zapisu w wyroku że dana osoba „jest winna rozpadowi małżeństwa”

  • uniemożliwia dochodzenie alimentów z uwagi na znaczne pogorszenie sytuacji majątkowej tego małżonka który nie jest winny rozpadowi małżeństwa,

  • może rodzić poczucie niesprawiedliwości gdy małżonek ma poczucie doznania krzywdy ze strony drugiego małżonka,

Jak widzisz decyzja czy taki rozwód jest dla Ciebie właściwy jest decyzja trudną i ma swoje konsekwencje na dalsze życie. Dlatego warto zawsze skorzystać z konsultacji z moją Kancelarią aby ustalić które rozwiazanie jest dla Ciebie najlepsze. Kancelaria posiada doświadczenie wieloletniej obsługi tego typu spraw i doradzi, pomoże oraz przeprowadzi wybrany przez Ciebie typ rozwodu. Zadzwoń do nas i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiazanie dla Ciebie?

Kancelaria pomaga również w trakcie mediacji rozwodowych. Więcej o mediacji dowiesz się klikając tutaj.

Obsługę spraw rozwodowych w tym rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów w kancelarii prowadzą:

hero new adwoaktszmigiel

Adwokat Marcin Szmigiel

adwokat Karolina Domiszewska - Rzeszów

Adwokat Karolina Domiszewska

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami:

Rodzaje spraw rozwodowych

Poniżej dowiesz się jakie są rodzaje rozwodów i na czym poszczególne sprawy polegają. Kliknij w link poniżej

Masz pytania? Nie wiesz jaki rozwód jest dla Ciebie najlepszy? Zastanawiają Cię alimenty przy rozwodzie? Chcesz wiedzieć ile trwa postępowanie o rozwód? Nie wiesz co z dziećmi po rozwodzie?


Skontaktuj się z Kancelarią – pomożemy!

Dane adresowe

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Marcin Szmigiel
Al. Rejtana 53a lok. 108c
35-326 Rzeszów

NIP: 8191655904
REGON: 362891091

ING Bank Śląski:
28 1050 1562 1000 0092 1794 4967

Artykuły
O kancelarii
Kontakt

Zadzwoń do mnie

phone 512 e1678314298453(48) 692-505-424

Od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 -17:00.

Kliknij aby ocenić
Zadzwoń do mnie!