Dobrowolne poddanie karze – czym jest?

Spis treści - z tego wpisu dowiesz się:

Dobrowolne poddanie karze jest jedną z form zakończenia postępowania karnego prowadzonego przeciwko danej osobie. Instytucję tą regulują przepisy kodeksu postępowania karnego. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to forma dogadania się z prokuratorem na określoną karę.

Czy można dogadać się z prokuratorem?

Tak. Dobrowolne poddanie karze oraz warunkowe umorzenie postępowania są formami porozumienia z Prokuratorem na określony sposób zakończenia sprawy karnej.

Czy warto dobrowolnie poddać się karze?

Oczywiście zależy to od okoliczności sprawy. Najlepszym pomysłem jest zapytać adwokatów z naszej Kancelarii, gdzie po analizie sprawy jesteśmy w stanie doradzić klientowi czy wyrazić zgodę na dobrowolne poddanie się karze.

Wniosek o dobrowolne poddanie karze

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze nie jest sprecyzowany w przepisach procedury karnej. Taki wniosek może być zawarty w protokole przesłuchania, przedstawiony podejrzanemu przez Prokuratora ustanie, albo złożony w ramach pisma przez obrońcę. Wniosek taki powinien wskazywać na karę jaką proponujemy, ewentualnie też środki karne w rodzaju naprawienia szkody itp. Na etapie postępowania przygotowawczego wniosek taki należy złożyć oskarżycielowi publicznemu, na etapie sądowym taki wniosek składa się do sądu ustnie bądź pisemnie.

dobrowolne poddanie karze

Termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie karze

Termin złożenia wniosku został ograniczony do momentu zakończenia pierwszego przesłuchania oskarżonego na pierwszej rozprawie głównej

Czy można wycofać się z dobrowolnego poddania się karze?

Tak. Do czasu wydania wyroku zgoda oskarżonego na dobrowolne poddanie się karze może być cofnięta, wówczas sprawa się toczy normalnie tj. sąd przeprowadza dowody i wydaje wyrok wg oceny sędziowskiej nie sugerując się proponowaną karą z wniosku.

„Wycofanie się” z dobrowolnego poddanie karze po wydaniu wyroku, w ramach apelacji jest bardzo utrudnione. Dlatego też decyzja o zgodzie na takie zakończenie postępowania powinna być dobrze przemyślana.

Jakie są korzyści i wady dobrowolnego poddania się karze?

Zalety:

  • wiemy jaka będzie kara. Jeśli mamy uzgodnioną karę z prokuratorem zwyczajowo sąd ją akceptuje i taką karą kończy się postępowanie sądowe, albowiem sąd wymierza uzgodnioną karę w wyroku.
  • mamy wpływ na wysokość kary. Bez wniosku o DPK nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki wyrok może wydać sąd,
  • szybkie zakończenie sprawy. Sąd uwzględniając taki wniosek kończy sprawę w zasadzie na pierwszej rozprawie

Wady

  • bez konsultacji z obrońcą nie wiadomo czy kara zaproponowana przez prokuratora nie jest za surowa. Często klienci podejmują decyzję o zgodzie na wniosek składany przez Policję pod wpływem obawy czy emocji, co potem powodować może negatywne konsekwencje. Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie? Kliknij tu
  • wpis do rejestru karnego i skazanie za przestępstwo. Skazanie w ramach dobrowolnego podania się karze ujawnia się w Krajowym Rejestrze Karnym, a skazany uznawany jest za karanego.
  • wnioskowi może sprzeciwić się pokrzywdzony – który przez to zablokuje dobrowolne podanie się karze
  • trudności z odwołaniem się od kary w ramach dobrowolnego poddania się karze. Apelacja od takiego wyroku posiada ograniczenia co do zarzutów jakie można w niej zawrzeć, co utrudnia jej skuteczne złożenie.

Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w obronie podejrzanych, oskarżonych, obwinionych jak i  reprezentowaniu pokrzywdzonych Skontaktuj się ze mną teraz

Kliknij aby ocenić
Facebook
Twitter
Threads
LinkedIn

Jestem adwokatem z kilkunastoletnim stażem. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w renomowanych rzeszowskich Kancelariach Adwokackich. Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Od 2015 r. prowadzę w Rzeszowie indywidualną kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, karnych. Moją szczególną specjalizacją jest dochodzenie dla klientów odszkodowań powypadkowych, któremu poświęciłem znaczącą część mojej drogi zawodowej. Mówię w języku angielskim i niemieckim. 

Ostatnie artykuły:

Jestem adwokatem z kilkunastoletnim stażem. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w renomowanych rzeszowskich Kancelariach Adwokackich. Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Od 2015 r. prowadzę w Rzeszowie indywidualną kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, karnych. Moją szczególną specjalizacją jest dochodzenie dla klientów odszkodowań powypadkowych, któremu poświęciłem znaczącą część mojej drogi zawodowej. Mówię w języku angielskim i niemieckim. 

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Wpisy Archiwalne

Skorzystaj z moich usług teraz

Wiem jak Ci pomóc.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się ze mną. Pomoże to mi poznać Twój problem prawny i wspólnie znajdziemy właściwe jego rozwiązanie. Nie zwlekaj! Skontaktuj się już teraz.

Masz pytanie od mnie? Szukasz pomocy prawnej?