Dobrowolne poddanie karze jest jedną z form zakończenia postępowania karnego prowadzonego przeciwko danej osobie. Instytucję tą regulują przepisy kodeksu postępowania karnego. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to forma dogadania się z prokuratorem na określoną karę.
Czy można dogadać się z prokuratorem?
Tak. Dobrowolne poddanie karze oraz warunkowe umorzenie postępowania są formami porozumienia z Prokuratorem na określony sposób zakończenia sprawy karnej.
Czy warto dobrowolnie poddać się karze?
Oczywiście zależy to od okoliczności sprawy. Najlepszym pomysłem jest zapytać adwokatów z naszej Kancelarii, gdzie po analizie sprawy jesteśmy w stanie doradzić klientowi czy wyrazić zgodę na dobrowolne poddanie się karze.
Wniosek o dobrowolne poddanie karze
Wniosek o dobrowolne poddanie się karze nie jest sprecyzowany w przepisach procedury karnej. Taki wniosek może być zawarty w protokole przesłuchania, przedstawiony podejrzanemu przez Prokuratora ustanie, albo złożony w ramach pisma przez obrońcę. Wniosek taki powinien wskazywać na karę jaką proponujemy, ewentualnie też środki karne w rodzaju naprawienia szkody itp. Na etapie postępowania przygotowawczego wniosek taki należy złożyć oskarżycielowi publicznemu, na etapie sądowym taki wniosek składa się do sądu ustnie bądź pisemnie.
Termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie karze
Termin złożenia wniosku został ograniczony do momentu zakończenia pierwszego przesłuchania oskarżonego na pierwszej rozprawie głównej.
Czy można wycofać się z dobrowolnego poddania się karze?
Tak. Do czasu wydania wyroku zgoda oskarżonego na dobrowolne poddanie się karze może być cofnięta, wówczas sprawa się toczy normalnie tj. sąd przeprowadza dowody i wydaje wyrok wg oceny sędziowskiej nie sugerując się proponowaną karą z wniosku.
„Wycofanie się” z dobrowolnego poddanie karze po wydaniu wyroku, w ramach apelacji jest bardzo utrudnione. Dlatego też decyzja o zgodzie na takie zakończenie postępowania powinna być dobrze przemyślana.
Jakie są korzyści i wady dobrowolnego poddania się karze?
Zalety:
- wiemy jaka będzie kara. Jeśli mamy uzgodnioną karę z prokuratorem zwyczajowo sąd ją akceptuje i taką karą kończy się postępowanie sądowe, albowiem sąd wymierza uzgodnioną karę w wyroku.
- mamy wpływ na wysokość kary. Bez wniosku o DPK nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki wyrok może wydać sąd,
- szybkie zakończenie sprawy. Sąd uwzględniając taki wniosek kończy sprawę w zasadzie na pierwszej rozprawie
Wady
- bez konsultacji z obrońcą nie wiadomo czy kara zaproponowana przez prokuratora nie jest za surowa. Często klienci podejmują decyzję o zgodzie na wniosek składany przez Policję pod wpływem obawy czy emocji, co potem powodować może negatywne konsekwencje. Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie? Kliknij tu
- wpis do rejestru karnego i skazanie za przestępstwo. Skazanie w ramach dobrowolnego podania się karze ujawnia się w Krajowym Rejestrze Karnym, a skazany uznawany jest za karanego.
- wnioskowi może sprzeciwić się pokrzywdzony – który przez to zablokuje dobrowolne podanie się karze
- trudności z odwołaniem się od kary w ramach dobrowolnego poddania się karze. Apelacja od takiego wyroku posiada ograniczenia co do zarzutów jakie można w niej zawrzeć, co utrudnia jej skuteczne złożenie.
Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w obronie podejrzanych, oskarżonych, obwinionych jak i reprezentowaniu pokrzywdzonych Skontaktuj się ze mną teraz