Podwyższenie alimentów z tego wpisu dowiesz się jak przebiega sprawa o podwyższenie alimentów. Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przepisy prawa dopuszczają zatem możliwość podwyższania alimentów. Najczęściej w praktyce spotykam się z żądaniem podwyższenia alimentów na rzecz dzieci. Jak w każdym procesie tak też w sprawach o podwyższenie alimentów niezbędne jest udowodnienie swoich racji przed sądem. Podwyższenie alimentów gdy jest sporne tzn. osoba która je płaci nie zgadza się albo w ogóle na ich podwyższenie albo na określoną kwotę wymaga złożenia sprawy do sądu o podwyższenie alimentów oraz przeprowadzenia procesu w którym sąd zbada sprawę i wyda wyrok podwyższający alimenty bądź oddalający takie żądanie.
Kto orzeka o podwyższeniu alimentów?
O podwyższeniu alimentów w sytuacji gdy rodzice dziecka nie zawrą ugody w tym zakresie orzeka sąd. Sąd działa wyłącznie na wniosek osoby która domaga się podwyższenie alimentów na dziecko. Co ważne osoba dochodząca podwyższenia alimentów zwolniona jest całkowicie z kosztów sądowych i nie płaci żadnych opłat sądowi.
Kiedy sąd podwyższy alimenty?
Gdy w procesie wykażemy konieczność ich podwyższenia np. wzrost potrzeb dziecka związany z ich rozwojem, bądź sytuacja zdrowotną dziecka. Podwyższenie alimentów jest również możliwe z uwagi na czynnik inflacji.
O ile można podwyższyć alimenty?
Doświadczenie zawodowe każe mi przyjąć, że to o ile sąd może podwyższyć alimenty w Twoim przypadku zależy od szeregu czynników które należy ocenić indywidualnie. Najlepiej jest omówić to w jakim stopniu zmieniła się sytuacja dziecka i jak ona uzasadnia żądanie wyższych alimentów a także jakie dowody zostały zgromadzone jaka jest sytuacja osoby zobowiązanej do płacenia alimentów itp. Zawsze przed zleceniem tego typu sprawy zalecam konsultację z kancelarią gdzie wspólnie ocenimy jakie realnie podwyższenie możemy uzyskać w sadzie.
Kiedy podwyższenie alimentów będzie zasadne?
Dla zasadności żądania podwyższenia alimentów konieczne jest wykazanie, że nastąpił istotny wzrost usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz, że zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji. Współzależność między tymi dwoma czynnikami wyraża się w tym, że usprawiedliwione potrzeby uprawnionego powinny być zaspokojone w takim zakresie, w jakim zezwalają na to możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentowania. Oznacza to, że rozstrzygnięcie o żądaniu opartym o treść art. 138 k.r.o. wymaga porównania stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich podwyższeniu.
Okoliczność, że doszło do zmiany uzasadniającej żądanie powództwa strona powodowa, stosownie do ogólnej reguły dowodowej określonej w art. 6 k.c. powinna wykazać.
Zakres potrzeb dziecka, które powinny być przez rodziców zaspokojone wyznacza treść art. 96 k.r.o., zgodnie z którym rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie – odpowiednio do uzdolnień – do pracy dla dobra społeczeństwa. Dlatego też rodzice w zależności od swych możliwości są obowiązani zapewnić dziecku środki do zaspokojenia zarówno jego potrzeb fizycznych (opieki, mieszkania, wyżywienia, odzieży, higieny osobistej, leczenia), jak i duchowych (kulturalnych), także środki wychowania (w tym kształcenia) oraz dostarczenia wypoczynku. Zawsze dziecko jednak każde musi mieć zapewnione podstawowe warunki egzystencji w postaci wyżywienia, stosownej do wieku i pory roku odzieży, środków ochrony zdrowia , kształcenia oraz pieczy nad jego osobą i majątkiem. Wyjście poza wymienione potrzeby zależy już tylko od osobistych cech dziecka oraz od zamożności zobowiązanego.
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Współzależność między tymi dwoma czynnikami wyraża się w tym, że usprawiedliwione potrzeby powinny być zaspokojone w takim zakresie, w jakim pozwalają na to możliwości zarobkowe zobowiązanego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 1969 roku, III CRN 350/69, OSNPG 1970/2/15)
Chcesz rozpocząć sprawę o podwyższenie alimentów? Skontaktuj się ze mną już teraz