Rozwód bez winy – czyli rozwód bez orzekania o winie

Spis treści - z tego wpisu dowiesz się:

Rozwód bez winy. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tego typu rozwodzie. Kancelaria pomaga przeprowadzić postępowanie rozwodowe w celu uzyskania przez Klienta rozwodu bez orzekania o winie w rozpadzie pożycia małżeńskiego.

Kiedy i dla kogo jest taki rozwód bez winy?

Zgodnie z przepisami prawa sąd może ustalić kto jest winny temu że małżeństwo się rozpadło. Mówimy wówczas o rozwodzie z orzeczeniem winy (więcej tutaj). Natomiast na zgodny wniosek małżonków sąd może nie orzekać o tej winie.

Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszow wyłącznie wtedy, gdy obie strony procesu (małżonkowie) zgodnie o to wnoszą (art. 57§2 k.r.o.). Zatem, co ważne żeby uzyskać taki rozwód konieczna jest zgoda drugiego małżonka.

adwokat rzeszow rozwod bez winy

Jak to wygląda w praktyce?

Otóż tego typu rozwód często jest wszczynany przez osobę która nie chce aby rozwód trwał długo (więcej dowiesz się w artykule: ile trwa postępowanie rozwodowe) nie chce, żeby w sądzie mówiąc wprost „przepierano burdy” i chce się rozstać „w zgodzie”

Jeśli akurat dla Ciebie ważne jest żeby sprawa rozwodowa trwała możliwe jak najkrócej, nie chcesz z różnych powodów, np. z szacunku do drugiego małżonka aby sąd ustalał winę – zależy Ci na w miarę szybkim zamknięciu tego rozdziału w swoim życiu ten typ rozwodu wydaje się właściwym dla Ciebie.

Musisz pamiętać że na rozwód bez orzekania o winie zgodzić się musi druga strona tj. Twój małżonek\małżonka. Zgodę taką wyraża bądź w swoim piśmie procesowym (odpowiedz na pozew o rozwód) bądź na rozprawie.

Pamiętaj że rozwodzisz z daną osobą tylko raz i tylko raz możesz chcieć stwierdzenia winy. Poza jakimiś nadzwyczajnymi sytuacjami (wznowienie postępowania) sąd który nie orzekł winy w wyroku rozwodowym po jego uprawomocnieniu – nie może jej później orzec.

Kiedy rozwód bez winy jest dobrym rozwiązaniem?

Zasadniczo wtedy gdy małżonkowie chcą się zgodnie i szybko rozwieść i żadne z nich nie chce by sad ustalił z czyjej winy rozpadło się małżeństwo. Rozwód taki nie wyklucza walki odnośnie wysokości alimentów na dzieci, odnośnie opieki nad nimi czy miejsca przy którym małżonku dzieci pozostaną po rozwodzie.

Takie rozwiązanie sprawdzi się też gdy stopień konfliktu między małżonkami nie jest nadmiernie wysoki. Zadzwoń do nas i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiązanie dla Ciebie?

Kiedy rozwód bez orzekania o winie to złe rozwiązanie?

Gdy z jakichś przyczyn chcesz aby sąd ustalił winę drugiego małżonka za rozpad małżeństwa (np. z uwagi na zdradę, nałogi, inne wydarzenia mogące potencjalnie świadczyć o winie w rozpadzie małżeństwa. Ponadto będzie to złe rozwiązanie gdy zależy Ci na tym by w dokumencie jakim jest wyrok wyraźnie pisało kto zawinił w taki sposób że spowodowało to rozpad małżeństwa.

Ponadto jeśli chcesz starać się o alimenty od drugiego małżonka po rozwodzie – brak orzeczenia o winie zasadniczo wyklucza dochodzenie takich alimentów.

Zadzwoń do mnie i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiązanie dla Ciebie?

Zalety rozwodu bez orzekania o winie:

  • „szybkość” postępowania,
  • jest tańszy z punktu widzenia kosztów adwokata,
  • rozstanie się bez długoletniej „walki” w sądzie (np. bez wzywania na rozprawę bliskich jako świadków
  • pozwala ograniczyć stres związany z walką w sądzie
  • umożliwia zamknięcie pewnego rozdziału w życiu i rozpoczęcie kolejnego
  • sąd zwraca połowę opłaty sądowej przy zgodnym rozwodzie

Wady rozwodu bez orzekania o winie:

  • wyklucza uzyskanie zapisu w wyroku że dana osoba „jest winna rozpadowi małżeństwa”
  • uniemożliwia dochodzenie alimentów z uwagi na znaczne pogorszenie sytuacji majątkowej tego małżonka który nie jest winny rozpadowi małżeństwa,
  • może rodzić poczucie niesprawiedliwości gdy małżonek ma poczucie doznania krzywdy ze strony drugiego małżonka,

Jak widzisz decyzja czy taki rozwód jest dla Ciebie właściwy jest decyzja trudną i ma swoje konsekwencje na dalsze życie. Dlatego warto zawsze skorzystać z konsultacji z moją Kancelarią aby ustalić które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Kancelaria posiada doświadczenie wieloletniej obsługi tego typu spraw i doradzi, pomoże oraz przeprowadzi wybrany przez Ciebie typ rozwodu. Zadzwoń do mnie i sprawdź czy Rozwód bez orzekania o winie adwokat rzeszów to rozwiązanie dla Ciebie?

Kliknij aby ocenić
Facebook
Twitter
Threads
LinkedIn

Jestem adwokatem z kilkunastoletnim stażem. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w renomowanych rzeszowskich Kancelariach Adwokackich. Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Od 2015 r. prowadzę w Rzeszowie indywidualną kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, karnych. Moją szczególną specjalizacją jest dochodzenie dla klientów odszkodowań powypadkowych, któremu poświęciłem znaczącą część mojej drogi zawodowej. Mówię w języku angielskim i niemieckim. 

Ostatnie artykuły:

Jestem adwokatem z kilkunastoletnim stażem. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w renomowanych rzeszowskich Kancelariach Adwokackich. Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Rzeszowie. Od 2015 r. prowadzę w Rzeszowie indywidualną kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, karnych. Moją szczególną specjalizacją jest dochodzenie dla klientów odszkodowań powypadkowych, któremu poświęciłem znaczącą część mojej drogi zawodowej. Mówię w języku angielskim i niemieckim. 

Potrzebujesz pomocy adwokata?

Wpisy Archiwalne

Skorzystaj z moich usług teraz

Wiem jak Ci pomóc.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się ze mną. Pomoże to mi poznać Twój problem prawny i wspólnie znajdziemy właściwe jego rozwiązanie. Nie zwlekaj! Skontaktuj się już teraz.

Masz pytanie od mnie? Szukasz pomocy prawnej?